Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní výstava Brno 2013_Čínský chocholatý pes

1. 7. 2013

 Mezinárodní výstava Brno 2013 - Čínský chocholatý pes

International Dog Show Brno 2013 - Chines Crested Dog

 článek v opravě, omylem se mi ho povedlo smazat.

  • datum konání: 30. června 2013
  • místo konání: Výstaviště Brno
  • hala/kruh: B/3
  • rozhodčí/judge: Viera Vítkovská (SK)

 

Přestože jsou stránky naší feny Bonnie Monteky zaměřeny převážně na Afghánské chrty, časem tu bude přibývat povídání také od výstavních kruhů Čínských chocholatých psů.

Asi si řeknete, co má společného plemeno Afghánský chrt s plemenem Čínský chocholatý pes......zdánlivě nic a pro mě všechno.

Použiji slova ing. Libušky Brychtové (chovatelka Čínských chocholatých psů, CHS z Haliparku, www.nahaci.cz): "vše se děje řízením osudu." Jak už jsem se mnohokrát přesvědčila, má naprostou pravdu.

Jak jsem se já zarytý obdivovatel Afghánských chrtů dostala právě k tomu to plemeni?  V lednu roku 2008 jsem byla po operaci na neschopence. Když už jsem si konečně mohla sednout k počítači tak, abych nezkuhrala nad tím, že mě ještě stále pobolívá břicho, snažila jsem se najít fotky a nějaké povídání z Šampióna Šampiónů r. 2007. Náhoda, nebo osud mě zavedl přes internetový vyhledávat právě na stránky www.nahaci.cz.

Moje první reakce na plemeno Čínských chocholatý pes byla, že se mi vůbec nelíbí. Jenže, když se toto úžasné plemeno podíváte podruhé, potřetí po čtvrté, najednou zjistíte, že tak ošklivé není, naopak že má něco do sebe.

V podstatě jsem se k čtení příběhů pejsků paní Brychtové vracela každou volnou chvilku, kdy jen mi to zdravotní stav dovolil. Po velmi krátkém čase jsem zjistila, že začínám být ztracená a že se mi toto nádherné neobvyklé plemeno zarývá do srdíčka jako nevidtelný červík, který se v něm hodlá velmi pevně usadit.

Když už jsem toto úžasné plemeno několikrát zmínila, měli bychom si ho asi nyní blíže představit.

zastřešení: www.klubchovatelunahacu.cz

 

Čínský chocholatý pes - varieta Hairless (čínský naháč)

 

Standard čínského chocholatého psa

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (AISBL)
Secretariat general: 13, Place Albert 1er B – 6530 Thuin (Belgique)

16.02.2011/EN
20.02.2012/CZ

FCI-Standard No 288

ZEMĚ PŮVODU: Čína

PATRONACE: Velká Británie

DATUM PUBLIKACE OFICIÁLNĚ PLATNÉHO STANDARDU: 13. 10. 2010

POUŽITÍ: Společenský pes

FCI – KLASIFIKACE:

  • Skupina 9 — společenská plemena
  • Sekce 4 — naháči
  • Bez pracovní zkoušky

KRÁTKÝ VÝTAH Z HISTORIE: Čínský chocholatý pes se dělí na dvě variety: Naháč a Labutěnka. Naháč má chocholku srsti na hlavě a dále na části krku, ponožky, které pokrývají prsty a chocholku na ocase. Zbytek těla je, jak jméno napovídá, bez srsti. Varieta labutěnka je celá pokrytá závojem dlouhé jemné srsti. Je sice těžké přesně určit jejich původ, ale říká se, že byli chováni rodinami dynastie Han v Číně. Čínský chocholatý pes byl v té době určen jako strážce pokladnic a jeho větší a těžší forma jako lovecký pes. Mezi lety 1885 až 1926 byli předváděni na výstavách v Americe, ale poté byli stěží k vidění po zhruba padesát let.

CELKOVÝ VZHLED: Malý, aktivní, půvabný a elegantní pes; střední až jemné kostry, s hladkým, bezsrstým tělem, osrstěný jen na tlapkách, hlavě a ocasu; nebo osrstěný jemným závojem srsti. V tomto plemeni se rozlišují dva typy: „deer type“ s jemnou kostrou a „cobby type“ s těžší kostrou a silnější stavbou těla.

POVAHA/TEMPERAMENT: veselá, nikdy zlá či zlomyslná.

HLAVA: hladká, bez nadbytečných vrásek. Vzdálenost od báze lebky ke stopu je rovna vzdálenosti od stopu ke špičce nosu. Hlava má elegantní vzhled a pozorný výraz.

MOZKOVNA:
Lebka: mírně klenutá a protáhlá.
Stop: mírně vyjádřený, ale nikoliv velmi výrazný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: je nápadným rysem. Úzká v souladu s tlamou. Jakákoliv barva je přijatelná.
Tlama: mírně se zužující, ale nikdy špičatá; je suchá, bez převislých pysků.
Pysky: těsně přiléhající a tenké.
Čelisti/zuby: čelisti silné, s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, tj. horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo usazené v čelistech.
Líce: dobře vykreslené, suché a ploché, zužující se k tlamě.
Oči: tak tmavé, že vypadají černé. Není vidět téměř žádné nebo vůbec žádné bělmo. Střední velikosti. Posazené daleko od sebe.
Uši: nasazené nízko: nejvyšší bod nasazení ucha je v úrovni vnějšího koutku oka. Velké a vztyčené, s osrstěním nebo bez. Výjimkou jsou labutěnky („Powder Puffs“), u nichž jsou povolené klopené uši.

KRK: štíhlý, bez volné kůže, dlouhý, elegantně se sklánějící a přecházející do silných plecí. V pohybu nesen vysoko a mírně klenutý.

TĚLO: střední až dlouhé, pružné.
Hřbetní linie: rovná.
Bedra: pevná.
Záď: dobře zaoblená a osvalená.
Hrudník: poměrně široký a hluboký, nikoliv sudovitý. Hrudní kost nevystupující. Hrudní koš dosahuje k loktům.
Spodní linie: mírně vtažené břicho.

OCAS: nasazen vysoko, v pohybu nesen vzhůru nebo do strany. Dlouhý a zužující se, poměrně rovný, není spirálovitý ani stočený ke straně, v klidu přirozeně spadající. Chochol je dlouhý a splývající, omezený na spodní dvě třetiny ocasu. Řidší chochol je přijatelný.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: končetiny jsou dlouhé a štíhlé, dobře postavené pod trupem.
Plece: čisté linie, úzké plece dobře uložené dozadu.
Lokty: držené těsně u těla.
Nadprstí: jemné, silné, téměř vertikální.
Přední tlapa: prodloužená zaječí tlapka, rovná a dlouhá. Drápy jakékoliv barvy, středně dlouhé. Ponožky se ideálně omezují na prsty, ale nepřesahují přes vrchol nadprstí. Tlapky se nevytáčejí ani dovnitř ani ven.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
Celkový vzhled: pánevní končetiny postavené do šířky. Zaúhlení pánevních končetin musí být takové, aby hřbetní linie byla rovná.
Kolena: pevná a dlouhá, hladce přecházející do hlezen.
Hlezna: nízko uložená.
Zadní tlapy: prodloužená zaječí tlapky, úzká a dlouhá. Drápy jakékoliv barvy, středně dlouhé. Ponožky se ideálně omezují na prsty, ale nepřesahují přes vrchol hlezna. Tlapky se nevytáčejí ani dovnitř ani ven.

CHOD/POHYB: dlouhý, plynulý a elegantní, dostatečně prostorný a s výrazným posunem.

KŮŽE: hladká, jemná, teplá na dotek

OSRSTĚNÍ:

SRST: na těle nesmí být větší osrstěné plochy. Dlouhý a vlající chochol je preferován ale řídký je přípustný. Ideálně začíná na stopu a pokračuje dále po krku. U labutěnek („Powder Puff“) srst sestává z podsady a lehkého závoje dlouhé srsti – tato závojovitá srst je typická.

BARVA: jakákoliv barva nebo kombinace barev.

VELIKOST/HMOTNOST:
Ideální výška v kohoutku:

  • Psi 28–33 cm
  • Feny 23–30 cm

VADY: Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

  • Agresivní nebo přespříliš plaší psi
  • Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován.

Poznámka: Psi musí vykazovat dvě viditelně normálně
vyvinutá varlata, sestouplá v šourku.

zdroj: www.cmku.cz

 

Čínský chocholatý pes - varieta powderpuff (labutěnka)

 

Něco málo o mém seznámení se s plemenem Čínských chocholatý pes bylo řečeno. Nyní bychom si měl představit některé nejúspěšnější zástupce.

Tuto fenu (hairless) a tohoto pejska (powderpuff) netřeba příliš představovat, oba totiž změnili dějiny tohoto plemene velmi zásadním způsobem a co víc. Jsou to nejúspěšnější jedinci v rámci České republiky, světa a jsou odchováni v naší zemi, naším chovatelem a patří českému majiteli. I taková malá země jako je Česká republika může změnit psí dějiny. Že už tušíte o kom je řeč.

Nejúspěšnější haireless fenkou je Ich. Multi Ch. Gessi Modrý květ (maj. ing. Libuše Brychtová)

Nejúspěšnějším powderpuff pejskem na světě je Ich. Multi Ch. Cody z Haliparku (maj. ing. Libuše Brychtová)

Gessinka dosáhla ještě dalšího úspěchu se svou majitelkou a svým chovatelem v chovatelských skupinách, což se také zatím nikomu v České republice zopakovat nepodařilo, což je škoda. Ono sestavit tu správnou vyvážnou chovatelskou skupinu je opravdu kumšt.

Nejúspěšnější chovatelskou skupinou ČR je CHS Modrý Květ pana Jiřího Pospíšila.

 

Afgháni posouzeni byli a nyní zastavení u kruhu Čínských chocholatých psů. Jak jsem se měla možnost přesvědčit, něco předpokládat je největším průšvihem všech dob.........Paní rozhodčí Viera Vítkovská byla velmi rychlá, neboť, zatímco bylo posouzeno to malá Afghánů, kteří přijeli na paní rozhodčí Ivetru Vojtekovou, paní Vítkovská jich zatím stihla posoudit 30 výstavních jedinců u plemene Čínský chocholatý pes. Jestli si dobře pamatuji, stihla jsem jen feny šampiónky a všechny pufíky (tedy labutěnky). Opatala jsem se co kdo a jak a vzala fotoaparát a začala fotit. Jak jsem zjistila, s bleskem to moc nepůjde a tak jsem riskla fotky bez blesku. Asi dvě hodiny po tom, co byli jak Afgháni a Čínští chocholatí odfoceni jsem z hrůzou zjistila, že jsem si vypnula stabilizátor obrazu a tak jsem čekala největší katastrofu v dějinách mého nového fotoapatrátu. K mému překvepaní se naštěstí nic takového nekonalo a tak přeci jen něco málo z té chvíle u tohoto plemene zachyceno bylo.

Výsledky - varieta Hairlees (bez osrstění)

 

Výsledky - varita Powderpuff (s osrstěním)

 

Kde se něco dočtete o plemeni Čínský chocholatý pes

Kniha Naháči: autorem je ing. Libuše Brychtová (kniha momentálně vyprodána, o dotisku zatím žádné zprávy, najdete ji určitě v archivu svého chovatele nebo v některých knihovnách)

Výtisk  11/2007 Planeta zvířat - Čínský chocholatý pes (portrét plemene)

Výtisk 10/2009 - Pes přítel člověka - Čínský chocholatý pes

Výtisk  03/2013 - Svět psů - Naháči

 

Jak vystavovat a pečovat o plemeno Čínského chocholatého psa

Jak vystavovat plemeno Čínský chocholatý pes najdete krásně popsán na stránkách www.nahaci.cz.........ZDE. Děkujeme paní Brychtové za pomoc při vystavování.

Jak pečovat o varietu Haireless i varietu powderpuff, tedy Naháčka a Labutěnku, najdete na stránkách chovatelské stanice Cool Lady. Lépe napsáno jsem to na webu nikde nenašla....čtěte ZDE. Děkujeme pane a paní Salátovi za Vaše rady jak správně pečovat o toto úžasné plemeno.

Kosmetika pro psy: zn. Laser Lites, pouze v Salonu Oliver, zde, ostatní kosmetika pak na www.profikosmetika.cz, značka PetSilk, zde.